Foto:
Arvidson, Tommy /
Upplandsmuseet
Denna bild är licensierad under en
Creative Commons 3.0-licens
Akvarell signerad av konstnären Axel Anstrell, Uppsala
Om objektet
- Motiv:
-
Akvarell signerad av konstnären Axel Anstrell, Uppsala
- Avbildade (namn):
-
Avbildad - namn, säker: Upsala-Ekeby AB
- Avbildade orter:
-
Avbildad, ort, säker: Sverige (SE), Uppland, Uppsala, Uppsala, Uppsala, Flogsta
- Historik:
-
Akvarell, interiör från målarsalen på Upsala-Ekeby AB, signerad A. Anstrell 1889. En man sittande vid bord i arbete med dekorering av kakel och två stående personer, i bakgrunden hyllor med kakel. Glas och bred passepartout av vit papp och profilerad ram av ljusbrunt trä. På tavlans baksida finns en påklistrad etikett med text: Målarsalen 1889, Axel Lundin närmast, Harald Peterson ryggen emot, Oscar Peterson längst bort. Akvarellen ingår sedan 1997 i Upplandsmuseets samlingar, med inventarienummer UM27996.
-
Fotografering:
1990
Fotograf, säker: Arvidson, Tommy
-
Annat:
1889
Konstnär, säker: Anstrell, Axel
-
Annat:
Ägare av avbildat objekt, säker: Wilund, Inga-Lisa
Ägare av avbildat objekt, ort, säker: Sverige (SE), Uppland, Uppsala, Uppsala, Uppsala, Kvarngärdet, Od
- Identifikationsnr:
-
CO0018_01
- Ägare:
-
Upplandsmuseet
Om museet
- Museum:
- Upplandsmuseet
- Museets webbplats:
- www.upplandsmuseet.se

- Samlingarna har katalogiserats under lång tid och av många olika personer. Därför kan uppgifterna om objekten variera. Kontakta gärna Upplandsmuseet om du hittar felaktigheter eller vill komplettera informationen. Tack på förhand!
Relaterade artiklar
Rekommendera en artikel från Wikipedia eller en annan godkänd källa
Autogenererade artiklar från Wikipedia
Upsala-Ekeby AB
Upsala-Ekeby AB var en porslins-, glas- och matbestickskoncern med ursprung i det 1886 anlagda tegel- och keramikbruket Ekeby bruk i Bondkyrko socken, mellan vad som idag är Eriksberg och Flogsta i Uppsala.
Allt innehåll från Wikipedia är licensierat under en Creative Commons 3.0 licens
